Hrek : Ma nnepeln a szletsnapjt Freddie Mercury |
Ma nnepeln a szletsnapjt Freddie Mercury
Freddie Mercury! Ha ezt a nevet hallod, bizonyra benned is felsejlik egy kp egy magamutogat, extravagns, a sznpadot teljesen bejtsz, egy mindenkit elspr karizmj fickrl.
s nem is tvedsz. A folyamat, amelyben Farrokh Bulsarbl Freddie Mercury lett azrt nem ilyen egyszer s egyrtelm. Adva van egy kis csald, valahol a mai Tanznia terletn 1946-ban. Szeptember 5-n megltta a napvilgot, egy olyan kisfi, akinek nem volt tbb eslye a jobb letre, mint sok ezernyi honfitrsnak. Azonban olyan szlkkel ldotta meg a sors, akik nem voltak hajlandk elviselni azt a „kasztot”, amelybe beleszlettek s vltani akartak. Gondoltak egyet s a hbor utn mg ezer sebbl vrz kds Albionba kltztek. A srcot normlis ruhkban jrattk s j iskolkba rattk, „eurpai” letstlust teremtve otthonukban.
Teht Freddie gyermekkort a bevndorl sttusz a „nyzge” testalkat, valamint a borzalmasan elll fogak ltal gerjesztett kisebbsgi komplexus jellemezte. Ennek ellenre zenei tehetsge s Jimmy Hendrix hatsa egyrtelmen a rockzene fel sodorta.
A fiskoln mr sajt zenekarval a Wreckage-dzsel rmisztgette az iskols cimborkat. Eljrt egy Smile nev fiskolai banda prbira s alaposan megkritizlta ket. A bongyor fej gitros s a klyk kp dobos azonban ahelyett, hogy jl fejbe vgtk volna elgondolkodtak a dolgon. Az akkori nekes letiplizett, gy lehetsg nylt arra, hogy a "nagypofj perzsa" megmutathassa, hogy mit tud. A gitros Brian May s a dobos Roger Taylor egyszeren lehidalt a fazontl. Haladktalanul bgs utn nztek. Miutn sikerlt begyjtenik egy John Deacon nev csendes, de megbzhat figurt, a Queen zenekar kszen llt, arra, hogy leradrozza a vilgot.
A Queen gyakorlatilag a fellelhet sszes zenei stlusban rt dalokat. Termszetesen Freddie vitte a prmet a ksrletezsben. volt az, aki megadta az alaphangot a zenekaron bell. Selyembe ltztek, fldig nvesztettk a hajukat s… ragtime-ot jtszottak. Mr csak azrt is, hogy megmutassk a vilgnak, „Mi azt csinlunk, amit akarunk”!
Brmely albumot is tesszk fel, a jellegzetes Queen sound szlal meg. Brian „nyerts” gitrja, Freddie jellegzetes hangja s a fjdalomig letisztult tbbszlam vokl. Aztn amikor ppen az volt msoron, akkor brbe ltztek s olyan kemny muzsikt nyomtak, hogy beleszakadt az ember dobhrtyja. Kzben folyamatosan koncerteztek. A ksrletez szellem itt is megmutatkozott.
Hihetetlen sznpadtechnikai megoldsok, flelmetes mennyisg felszerels, egy hadseregnyi ember. Azrt azt nem hagytk, hogy ezek a dolgok httrbe szortsk a muzsikt. A Queen mind a stdiban, mind pedig a sznpadon a maximalista zenekarok kz tartozott. Mindig a kztudatban voltak. Ha ppen nem turnztak, vagy nem jelent meg j lemez, akkor ppen kln-kln dolgoztak, vagy vilgraszl bulikat csaptak. Szinte az egsz letket megrtk az jsgok. Kzben persze folyamatosan igyekeztek az embereket megbotrnkoztatni, a maguk mdjn. Egyetemet vgzett intelligens emberekrl lvn sz, a finom diszkrt fricskk mindig is jelen voltak a zenekar letben. Gondoltk kihasznljk a nyilvnossgot s bulit csinltak a Live Aid (1985) fesztivlon, hogy mindenkinek az volt az egyrtelm vlemnye, hogy lemuzsikltak mindenkit a sznpadrl. Lett is nagy turn a kvetkez vben, de akkor mg nem tudta senki, hogy ez volt az utols.
Freddie mg letben elrte mindazt, amire vgyott. Hrnv, elismers, vagyon. Mindig mindenen nevetni tudott. „A Queen dalai paprzsebkendk, hasznlat utn kidobandk!” nyilatkozta egyszer. Nem gondolta komolyan ezt az egsz rock’n roll dolgot. Idtlenl nevetglt minden hlyesgen, ehhez remek partnert tallt a szintn nem normlis Roger Taylorban.
Aranylemezek, platinalemezek, Ivor Novello (szvegrk kapjk Angliban) djak. A legnagyobbak akartak vele dolgozni. Montserrat Caballe-vel ksztett opera lemeze az egyik legkiemelkedbb munkja. Mert ezt is meg tudta csinlni s meg is csinlta. Egyszeren minden sikerlt neki, amit csak kitallt. Hihetetlen energia s az let maximlis szeretete. Taln ez a kt dolog volt, ami a legjobban jellemezte. Biszexulis volta sem brndtotta ki az embereket. Freddie Mercury-rl lvn sz, ez is belefrt. m, a folyamatosan tndkl, a mindig legjobbjt ad, az llandan krl rajongott sztr mgis boldogtalan volt. A nagy emberek sajtja, a zsenik magnyossga. Nincs ember, aki brn a tempt. Nincs senki, aki megrten, hogy mirt kell jra menni, amikor pphogy csak hazart. Mirt kell azt a koncertet ugyanott msnap is lenyomni, ha pp most rt vget az elz. Mikor van az, hogy most csak magunkkal foglalkozunk, hogy mg hangszer sincs a krnyken.
Freddie letben ilyen nem volt. Nem volt meglls! Amikor vgl is a betegsg meglltotta, akkor mg kiprselt magbl mindent, amit csak lehetett.
gy ment el, hogy olyan letmvet hagyott maga utn, ami egy tucat embernek elg lenne. Nem hagyott ktsget afell, hogy ki a legnagyobb.
Nincs okunk szomorkodni, Freddie hagyatka a mienk! A rengeteg felvtel, a dalok, videk, DVD-k s szmtalan egyb dolog nem hiba szlettek. Azrt vannak, hogy hirdessk, volt valaha egy Queen nev zenekar, ahol egy olyan pasas nekelt (zongorzott, gitrozott, stb) aki mindent kiadott magbl, amit valaha zensz kiadhatott. Zenv alaktotta a vilgot.
Azt gondolom, hogy az idszmts kt rszre oszlik, a Freddie Mercury eltti s az utni korszakra.
gy tnik azonban, hogy a Freddie Mercury utni korszak immron rkk tart.
|
Ma itt kezdtem a napom,ezzel a nem mindennapi cikkel.Ksznm nektek!Nagyon szeretlek,Freddie!!!